Вихід Катару з ОПЕК був політично мотивованим – The Economist


Катар був першою арабською державою, що приєдналася до Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) під час її заснування в 1960 році. Тепер Катар – перша країна, яка з неї вийде. 3 грудня міністр енергетики Саад Аль-Каабі оголосив про вихід емірату з організації. За його словами, Катар, який є найбільшим експортером скрапленого газу в світі, має намір зосередитися саме на виробництві цього енергоресурсу. Рішення вступить в силу з 1 січня 2019 року. Катар не є великим експортером нафти, з 15 країн-членів ОПЕК він займає 11-е місце, добуваючи 610 тисяч барелів "чорного золота" на добу. Катар несе мало користі для ОПЕК, як і навпаки. Тим не менш, його вихід не має нічого спільного з економічними причинами. Це політичний крок, спрямований на Саудівську Аравію – найбільш впливового члена як ОПЕК, так і Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ), пише видання The Economist у свіжому випуску.

Зустріч членів РСАДПЗ відбудеться в Саудівській Аравії 9 грудня. Ця організація була найбільш ефективним багатостороннім форумом Близького Сходу. На відміну від Ліги арабських держав, яка є переговорним майданчиком, Рада співробітництва арабських держав Перської затоки створила економічний та митний союзи. Але в минулому році три члени ради – Саудівська Аравія, Бахрейн і ОАЕ наклали торговельне ембарго і закрили свій повітряний простір для катарських літаків. Конфлікт паралізував діяльність ради і поставив двох членів, що не приєдналися до ембарго – Оман і Кувейт, в скрутне становище. Чиновники в цих країнах задаються питанням чи можуть на них також накласти ембарго або покарати іншими способами.

У вересні наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман здійснив свій перший офіційний візит в Кувейт. Рекламні білборди в Кувейті рясніли лозунгами, які звеличували близькі відносини між країнами. Але його візит був яким-завгодно, але не теплим. Кувейт намагався зіграти роль посередника у конфлікті з Катаром. Кронпринц Мухаммед був незадоволений цим рішенням і наполягав на тому, щоб Кувейт приєднався до бойкоту. Але Кувейт відмовився, як і не погодився відновити видобуток нафти на "нейтральній території". Візит бін Салмана в Кувейт мав тривати два дні, але він повернувся до Саудівської Аравії через кілька годин.

Приблизно в той же час Кувейт підписав з Туреччиною угоду про військове співробітництво. Кувейт назвав угоду "технічним питанням". Але Туреччина стала важливим гравцем у Перській затоці, антагоністом табору під керівництвом Саудівської Аравії.

В Катарі розгорнуті війська для захисту від можливого вторгнення. Відносини Туреччини з Саудівською Аравією погіршилися, після того, як саудівські бойовики вбили журналіста Джамаля Хашоггі в консульстві королівства в Стамбулі.

Ніхто не очікує, що Оман приєднається до ембарго. "У нас традиція зберігати нейтралітет у всьому", — заявив радник у королівському дворі Оману. Це дозволило зайняти виграшну позицію, коли вантажі, призначені для Катару, доставлялися в порт Сохар, замість дубайського Джебель-Алі. ОАЕ побоюється, що новий оманський порт Дакм переманить ще більше вантажів. Між країнами давно вже складні відносини, супроводжувані прикордонними суперечками і звинуваченнями в шпионажі. Між тим саудити намагаються переконати уряд Трампа в тому, що Оман має надто тісні зв’язки з Іраном.

У вересні в Омані пройшли військові навчання, в яких взяли участь понад п’ять тисяч британських військовослужбовців. Оман хотів показати своїм сусідам, що у нього є потужний союзник. Він також намагається залучити нових союзників. Незважаючи на те, що жодна держава Перської затоки не встановила дипломатичні відносини з Ізраїлем, деякі з них прагнуть встановити зв’язки. Оман в цьому питанні досяг найбільших успіхів. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху наніс візит в Маскат в жовтні. Цей крок дозволив султанові Кабусу бен Саїду встановити позитивні зв’язки з Іраном. Надалі це може привести до того, що Оман виступить посередником між Іраном та Ізраїлем. Це заспокоїло критиків у Вашингтоні і в державах Перської затоки – поки що.

Нагадаймо, 5 червня 2017 року Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Лівія, Ємен і Мальдівські острови оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром, звинувативши його в підтримці тероризму. Країни перекрили кордони, а також виключили Катар з військової коаліції, яка веде війну в Ємені.


Джерело статті: “https://dt.ua/WORLD/vihid-kataru-z-opek-buv-politichno-motivovanim-the-economist-296371_.html”