Атаки у Шрі-Ланці: Які наслідки для країни

Шрі-Ланка має криваву історію, відзначену жорстокою, майже 30-річною громадянською війною. В останні роки у країні не було насильства, аж до Великодньої неділі, коли внаслідок скоординованих терористичних нападів на церкви та готелі загинуло 310 осіб.

Уряд звинуватив в атаці маловідому ісламістську бойову групу, National Thowheed Jamath, яка «прославилася» у Шрі-Ланці завдяки руйнуванню чотирьох статуй Будди поблизу храмів у місті Маванелла у грудні 2018 року. Тепер слідчим треба зрозуміти, як так сталося, що група перейшла від вандалізму до повномасштабного тероризму, та, можливо, що більш важливо, відповісти на запитання, чому саме зараз, зазначає видання The Atlantic.

Місця поклоніння – це легкі цілі, проте напади у неділю продемонстрували такий їх рівень, якого країна не бачила з часів громадянської війни, що завершилася у 2009 році. Тамільські повстанці, що брали участь у війні, стали піонерами сучасних терористів-самогубців. Проте, той конфлікт також носив етнічний характер: більшість сингальської громади проти тамільських повстанців. Відтоді, релігійне насильство траплялося рідко і, як правило, обмежувалося буддійсько-мусульманською напруженістю. Ось чому Великодня атака на християнські місця поклонінь з боку невеличкої терористичної групи є настільки дивним явищем.

Крістін Фейр, експерт з тероризму у Південній Азії та доцент Джорджтаунського університету, США, повідомила виданню The Atlantic, що «у цьому немає жодного сенсу». Вона сказала, що National Thowheed Jamath ніколи раніше не атакувала церкви. Крім того, у Шрі-Ланці ніколи не існувало напруженості між мусульманами, які становлять 10% населення, та християнами, які становлять близько 7%. Більш ймовірно, зазначила пані Фейр, що у цьому задіяне певне зовнішнє угруповання, наприклад, Ісламська держава або Аль-Каїда.

На даний час жодне терористичне угруповання не взяло відповідальності за атаку. Уряд Шрі-Ланки звинуватив National Thowheed Jamath та заарештував декількох людей. Раджита Сенаратне, прес-секретар уряду Шрі-Ланки, повідомив у понеділок про те, що у нападах «була задіяна міжнародна мережа, без якої ці напади не могли відбутися». Проте, він не вдавався у деталі та не надавав жодних доказів на підтвердження своїх слів.

Ріта Кац, директор SITE Intelligence Group, що стежить за джихадистськими мережами, зазначила у Twitter, що скоординовані атаки на церкви, по суті, є характерною ознакою Ісламської держави, яка проводила подібні операції в Єгипті та на Філіппінах.

Наразі не зрозуміло, які зв’язки має National Thowheed Jamath з Ісламською державою або іншими терористичними організаціями. Проте, джихадистські групи досягли значного успіху у тих частинах світу, де вони раніше мали мало впливу, наприклад, на Філіппінах та в Індонезії. Вони використовували онлайн-пропаганду для радикалізації невдоволеної молоді у Європі та набирали з існуючих організацій, таких як Талібан в Афганістані та Боко Харам у Нігерії. Насправді, у 2016 році Шрі-Ланка визнала, що 32 мусульманини країни приєдналися до Ісламської держави. Не відомо, чи повернувся хтось із них додому.

Крім того, такі операції, як у Шрі-Ланці, потребують ретельного планування. Для того, щоб бойовики готові були здійснити напад такого масштабу, їх треба набрати, радикалізувати та навчити. Це свідчить про існування конспіративних місць, центрів планування, а також обладнання та матеріалів для виготовлення бомб – усе це вказує на добре організовані групи.

Озираючись назад, можна з впевненістю ствердити, що атака у цей конкретний момент не повинна була стати несподіванкою. З часу завершення громадянської війни напруженість між більшістю громади та мусульманами зросла; політичне суперництво стримувало прийняття рішень; також після вибухів з’ясувалося, що існували попередження про можливість нападу.

«Після війни мусульманська громада стала «козлом відпущення», – зазначив виданню The Atlantic Шобхана Ксав’є, експерт з глобального ісламу у Південній Азії та доцент Королівського університету у Кінгстоні, США, маючи на увазі, що мусульмани замінили тамілів як меншість, до якої почали ставитися з упередженням.

Такі настрої набрали обертів в основному завдяки дезінформації, поширюваній у соціальних медіа, та перетворилися у насильство у березні 2018 року, коли буддисти напали на мусульманські підприємства та місця поклоніння. Під час заворушень принаймні два мусульманина були вбиті. І навіть незважаючи на це, прем’єр-міністр країни Раніль Вікремесінгхе та президент Майтріпала Сірісена надалі продовжували не спілкуватися між собою. Двоє чоловіків є запеклими ворогами, чиє суперництво минулого року довело Шрі-Ланку до конституційної кризи, яка була вирішена лише завдяки втручанню Верховного Суду.

Цього разу неодноразові попередження про можливі атаки були проігноровані та не дійшли до Вікремесінгхе. Не зрозуміло, чи трапилося це через некомпетентність; через його суперництво з Сірісена, який контролює поліцію та військових; або тому, що інформація загубилася через бюрократичні перепони.

Поки триває пошук відповідей, наслідки не забарилися: після вибухів мусульманські рибалки у місті Баттікалоа, що на сході країни, були атаковані. І якщо дійсно виявиться, що National Thowheed Jamath здійснило напад, то це може мати руйнівні наслідки для країни.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Читайте більше новин на тему: Шрі-Ланка

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав


Джерело статті: “https://zik.ua/news/2019/04/23/ataky_u_shrilantsi_yaki_naslidky_tse_matyme_dlya_krainy_1558591”