Символ здобуття Магдебурзького права встановили у історичному центрі Вінниці


До Вінниці повернувся символ європейської історії міста – 7-метрова колона, увінчана символічною «кулею-яблуком», що є характерним для пам’ятників Магдебурзькому праву в різних державах світу. Її встановили в історичному центрі міста, у сквері на вулиці Оводова. Це один з найстаріших пам’ятників Вінниці (йому майже сто років), який повернувся до міста через 45 років «мандрів». У ньому виражається прагнення громади спільно вирішувати долю міста, єднатися навколо його розвитку і всієї України у колі європейських держав. Про це з посиланням на Вінницьку міську раду, повідомляє Vlasno.info.

Під час урочистої події з нагоди відкриття нового монументу директор Державного архіву Вінницької області, доктор історичних наук, професор Юрій Легун нагадав, що вінничани не завжди мали можливість визначати своє майбутнє і своє життя.

«Вінницька громада завойовувала це право, втрачала, знову відвойовувала, і цих хвиль було в нашій історії декілька. І найважливіший і найзнаковіший етап боротьби за свої права і за самоврядування припав на 1640 рік, коли вінницька громада отримала Магдебурзьке право – правову систему, яку виробили в німецькому місті Магдебурзі у 13 сторіччі. І яка дозволяла містам та їхнім громадам визначати своє життя, обирати своє керівництво і фактично реалізувати ті надії і плани, які мешканці цих міст мали, – розповів Юрій Легун. – Сьогодні ми відкриваємо цю стелу з тим значенням і з тим баченням, що так само непорушно і твердо, як стоїть у центрі Вінниці ця багатотонна колона, яка пошкоджена часом, але, тим не менш, повернулася до свого рідного міста, — щоб непорушно і твердо наша громада мала ці свої права! Могла ними користуватися, визначати своє майбутнє, — незалежно від впливу центральної влади і від будь-яких інших впливів, — розвивати своє прекрасне європейське місто і йти далі по цьому шляху».

У день відкриття пам’ятника Магдебурзькому праву вінничани заклали біля його основи капсулу часу. В ній – звернення до наступних поколінь, в якому зокрема висловлюється побажання берегти та розвивати місто у кращих європейських традиціях. В ній, зокрема, йдеться: «...У час святкування Дня Європи цією капсулою часу Вінницький міський голова Сергій Моргунов від імені міської об’єднаної територіальної громади засвідчує повагу вінничанам 2040 року та висловлює побажання берегти та розвивати Вінницю у традиціях свідомого громадянського суспільства, плекати давню культурну і правову єдність земель України з Європою». Капсулу часу мають відкрити у 2040 році.

kapsula-chasu

Про Магдебурзьке право

Вінницька міська громада мала давні надані польськими королями привілеї, якими регулювалися система міської влади та самоврядування, стосунки з королівським старостою, визначалися економічні права вінничан тощо. У 1638 році польський король Владислав IV своїм привілеєм надав Магдебурзьке право м. Вінниці. Разом із правом самоврядування, затверджувалась печатка і герб.

Інформація про колону

Колона з полірованого граніту, увінчана капітеллю з «кулею-яблуком», була виготовлена на початку ХХ століття у місті Гнівань відомими на всю Європу каменеобробниками підприємств Франца Ярошинського – вінничанина польського походження і власника гранітних кар’єрів.

У 1921 році, коли Україна була остаточно загарбана більшовицькою Росією, місцева влада встановила колону в середмісті, на теренах сучасної Європейської площі, присвятивши її «борцям за владу Рад».

У 1974 році під час створення Меморіалу Слави колону демонтували та перевезли до с. Павлівка Калинівського району. За декілька років жителі села, змонтувавши вінницький пам’ятник поряд з тамтешнім клубом, вшанували таким чином річницю формування місцевого партизанського загону часів Другої світової війни

Коли у 2015 році з’ясувались дивовижні обставини її «мандрів», було прийнято рішення повернути унікальний пам’ятник до Вінниці. Влітку 2016-го комунальні служби спільно з Центром історії Вінниці та активістами Вінницького історичного товариства перевезли колонну до обласного центру.

Минулого року вінничани відсвяткували 380-ліття з моменту фактичного набуття Вінницею Магдебурзького права. На жаль, споруда, яка символізувала самоврядність, – Ратуша на Ринковій площі, – не дійшла до наших днів. Але історична колона, увінчана символічною «золотою кулею-яблуком», підходить у якості візуального виразника про давню культурно-правову єдність українських земель з Європою. Це є характерним для подібних пам’ятників (наприклад, у Києві.)

kolona-1

Колона встановлена неподалік місця, де у XVIII ст. проходила межа Вінниці, яку старожили лагідно називали «Завалля». Зараз – це вулиця Оводова неподалік перехрестя з вулиці Князів Коріатовичів.

Нагадаймо, колону у громади Павлівки виторгували за 300 тисяч гривень.

Хочете отримувати головні новини у месенджер? Підписутесь на наш Telegram.

Фонарь задний, мигалка, велогабарит, на аккумуляторе, USB

Фото: misto.vn.ua, myvin.com.ua


Джерело статті: “http://vlasno.info/spetsproekti/1/istoriya/item/30137-symvol-zdobuttia-mahdeburzkoho-pra”