Вчені розкрили історію материка, похованого під Європою


Міжнародна група вчених реконструювала 240 мільйонів років історії Великої Адрії – загадкового континенту, який відокремився від суперконтиненту Гондвана був похований під Південною Європою. На даний момент від континенту залишилися тільки вапняки сучасних гір і осадові породи на дні морів, повідомляє Naked science.

Велика Адрія утворилася, відколовшись від Гондвани, приблизно 240 мільйонів років тому. Перший час континент повільно, по кілька сантиметрів у рік, рухався у напрямку на північ, розвертаючись проти годинникової стрілки.

140 мільйонів років тому Адрія перетворилася на велику — приблизно з острів Гренландія — територію, здебільшого покриту мілководними морями, які активно накопичували придонні опади. А десь між 120 і 100 мільйонами років тому континент зійшовся з північною частиною Європи — з краєм колишнього суперконтиненту Лавразії. Велика Адрія розкололася і здебільшого занурилася під неї, так що лише окремі фрагменти залишилися неглибоко під поверхнею. Сьогодні останки Адрії можна знайти на території всієї Південної Європи і Близького Сходу, від Іспанії, через все Середземномор’я і до Ірану.

Вчені відзначають, що на збір і аналіз даних у різних країнах у них пішло близько 10 років. Разом з тим, відстежуючи орієнтації магнітних мінералів, їм вдалося відтворити рух Адрії не тільки в часі, але і в просторі.

Підписуйтесь на наш "Telegram"-овий канал з новинами технологій та культури.

Раніше група геологів з Австралії і Нової Зеландії заявила про те, що їй вдалося виявити сьомий континент Землі, що отримав назву Зеаландія.


Джерело статті: “https://dt.ua/TECHNOLOGIES/vcheni-rozkrili-istoriyu-materika-pohovanogo-pid-yevropoyu-323000_.html”